Rodzaje stosowanych obecnie na rynku technik i ich walory użytkowe w zakresie oferty i w zakresie obsługi operacyjnej.
Serwis ten oferuje między innymi:
znajdowanie adresów i lokalizacji
wyszukiwanie list firm
uzyskiwanie i drukowanie połączeń drogowych a także objazdów
pokazywanie ciekawych miejsc takich jak:
firmy, takie jak banki, restauracje i stacje benzynowe;
różnorodne restauracje
parki i tereny rekreacyjne
lotniska, szpitale i szkoły
granice pocztowe, miejscie i okręgów szkolnych
zwiedzanie, czyli listy i opisy interesujących miejsc, które warto odwiedzić (zabytki, ciekawa architerktura, itp)
Dodatkowo Google Maps oferuje dla posiadaczy GPS funkcję importowania danych do programu Google Earth.
Po zaimportowaniu do programu Google Earth dane GPS są porządkowane w trzech folderach w zależności od typu punktu, którego dotyczą. Są to następujące foldery:
Ścieżki - ścieżki (lub punkty na ścieżce) są punktami automatycznie zapisywanymi przez urządzenie GPS okresowo podczas poruszania się wyznaczoną drogą. Można je zaimportować do programu Google Earth w postaci ścieżek.
Punkty pośrednie - punkty pośrednie są punktami wprowadzonymi ręcznie przez użytkownika i zwykle oznaczonymi nazwą, na przykład "dom" lub "skręt".
Drogi - punkty na drodze są punktami, które urządzenie GPS wykorzystuje do wyznaczania drogi, na przykład podczas podróży z jednego zapisanego punktu do innego. Punkty na drodze mogą zawierać wiele powiązanych z nimi instrukcji poruszania się. Można je zaimportować do programu Google Earth w postaci ścieżek.
Jeśli do urządzenia GPS podłączony jest komputer przenośny, można wyświetlać informacje GPS w czasie rzeczywistym. Na przykład podczas podróży samochodem jest możliwe wyświetlanie w programie Google Earth uruchomionym na laptopie rzeczywistej drogi przebywanej w postaci ścieżki GPS.
Po pobraniu danych zawierających informacje odnoszące się do czasu (na przykład ścieżek GPS) można sekwencyjnie wyświetlać te informacje w programie Google Earth. Można na przykład wyświetlać ścieżki GPS zapisane w określonym przedziale czasu i podążać wzdłuż nich.
Google Latitude to opcjonalna funkcja mobilnego serwisu Mapy Google, która pozwala na wymienianie się informacjami o swojej lokalizacji z przyjaciółmi. Chociaż Google Latitude nie będzie identyfikować dokładnego położenia, pozwala sprawdzić, w jakiej okolicy znajdują się twoi znajomi w danej chwili. Korzystając z konta Google, można aktywować funkcję, a następnie zaprosić przyjaciół i rodzinę do serwisu. Po zaakceptowaniu zaproszenia przez wybrane osoby, ich profil ze zdjęciem pojawi się na mapie w telefon
ie. Korzystając z Google Latitude (Współrzędne Google), możesz kliknąć w ikonę znajomego na mapie, aby zadzwonić, wysłać wiadomość tekstową, skorzystać z komunikatora lub e-maila. Google Latitude może także podać wskazówki, jak dotrzeć do ich lokalizacji.
Kolejną ciekawą aplikacją jest Glympse. Glympse to program, dzięki któremu możemy w czasie rzeczywistym dzielić się swoją lokalizacją. Idea jest bardzo prosta, ale w swojej prostocie jest wręcz fenomenalna. Aby wysłać Glympse'a wybieramy osobę z listy kontaktów oraz ustawiamy ile czasu będziemy się z kimś dzielić naszą lokalizacją. Ustawienie czasu pomaga w zachowaniu prywatności, gdyż nie musimy pamiętać o wyłączeniu aplikacji, aby ktoś nas nie śledził zbyt długo. Odbiorca dostanie od nas specjalny link do strony, na której znajduje się mapa oraz punkt z naszą lokalizacją. Nic nie trzeba instalować, wystarczy otworzyć link w przeglądarce. W oknie programu możemy podejrzeć ile osób aktualnie nas śledzi. Istotna jest tu dokładność i płynność przekazywanej lokalizacji. Odbiorca może oglądać mapę drogową lub widok satelitarny, a jej ustawienie może być standardowe lub "travelling". W tej drugiej opcji punkt jest ustawiony w centrum ekranu, a przesuwa się mapa.
Istnieją jeszcze serwisy takie jak Zumi i Targeo, które umożliwiają wyszukiwanie lokalizacji firm, usługodawców, nieruchomości i wyznaczania trasy. W związku z zaskakującym wczoraj atakiem zimy serwis Targeo umożliwił sprawdzenie na mapie Warszawy jak ominąć korki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz