Schematyczne przedstawienie organizacji działania firmy, nazywamy modelem organizacji. Występuje wiele modeli organizacji instytucjonalnej:
Model organizacji hierarchicznej
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiqNd84Ql8x4O1kOcSMYscEhtUjum_W0C05cMdFTR0KtynSZ7tMbNaZgE-XdlrlE5phhDJ7CjT7HChC7EXjehb_0ZK78jPCt46147KfjITiAopli_ruYSIVN7LDPP-7xxJ7-HQojIRaay6Y/s1600/rys1.jpg)
Budowa struktury organizacji w tym modelu może przyjmować zasadę:
- jednoosobowego kierownictwa: jedno stanowisko kierownicze
- ustalania racjonalnych granic nadzoru: kierownikowi przypisujemy właściwą rozpiętość kierowania
Sprecyzowana hierarchia pozwala ustalić strategię przetrwania i rozwoju na swoim stanowisku.
Model organizacji sieciowej
W tym modelu następuje rozproszenie organizacji i powstanie "struktury sieciowej". Tradycyjne bariery hierarchiczne, przestrzenno-czasowe, ograniczenia wynikające z położenia geograficznego znikają. Każdy ze współpracowników jest odpowiedzialny za swoje zadanie, a cały projekt jest tworzony w oparciu o współpracę wszystkich uczestników projektu. Najistotniejszym zasobem staje się wiedza pracowników, gdyż wartościowe jest dobro powszechne. Ten model organizacji polega na realizacji zadań.
W naszej firmie stosujemy model mieszany, hierarchiczno-sieciowy. Z jednej strony mamy prezesa, którego zadaniem jest mobilizowanie i koordynowanie pracy wszystkich członków, jednak nasza praca opiera się bardziej na relacjach partnerskich, w których każdy z nas ma do wykonania określone zadanie, po jego realizacji dzieli się efektami swojej pracy i wspólnie oceniamy uzyskane rezultaty oraz ustalamy kierunki dalszego rozwoju.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz