środa, 1 grudnia 2010

Modele organizacji instytucjonalnej

Nasze przedsiębiorstwo będzie skupiało kapitał ludzki i produkcyjny. Celem naszego działania będzie pozyskanie klientów, a pochodną wartość dodana - zysk. Początkowo tylko nasza czwórka będzie pracowała, więc będziemy stanowić mikroprzedsiębiorstwo. Dopiero z czasem, wraz z rozwojem firmy, zatrudnimy nowych pracowników.
Schematyczne przedstawienie organizacji działania firmy, nazywamy modelem organizacji. Występuje wiele modeli organizacji instytucjonalnej:

Model organizacji hierarchicznej
Ten model jak sama nazwa wskazuje wprowadza hierarchię, aby uzyskać porządek działania. Powoduje to powstanie wielu szczebli w strukturze organizacyjnej. Na szczycie znajduje się kierownik, odpowiedzialny za całość pracy, natomiast pod nim są kierownicy niższych szczebli. W tym modelu podstawą jest odpowiedź na pytania: "Co kto ma robić, i kto komu podlega?" Przełożony jest uprawniony do wyznaczania zadań podwładnym. Stanowiska wykonawcze i kierownicze są powiązane.
Budowa struktury organizacji w tym modelu może przyjmować zasadę:
- jednoosobowego kierownictwa: jedno stanowisko kierownicze
- ustalania racjonalnych granic nadzoru: kierownikowi przypisujemy właściwą rozpiętość kierowania
Sprecyzowana hierarchia pozwala ustalić strategię przetrwania i rozwoju na swoim stanowisku.


Model organizacji sieciowej
W tym modelu następuje rozproszenie organizacji i powstanie "struktury sieciowej". Tradycyjne bariery hierarchiczne, przestrzenno-czasowe, ograniczenia wynikające z położenia geograficznego znikają. Każdy ze współpracowników jest odpowiedzialny za swoje zadanie, a cały projekt jest tworzony w oparciu o współpracę wszystkich uczestników projektu. Najistotniejszym zasobem staje się wiedza pracowników, gdyż wartościowe jest dobro powszechne. Ten model organizacji polega na realizacji zadań.


W naszej firmie stosujemy model mieszany, hierarchiczno-sieciowy. Z jednej strony mamy prezesa, którego zadaniem jest mobilizowanie i koordynowanie pracy wszystkich członków, jednak nasza praca opiera się bardziej na relacjach partnerskich, w których każdy z nas ma do wykonania określone zadanie, po jego realizacji dzieli się efektami swojej pracy i wspólnie oceniamy uzyskane rezultaty oraz ustalamy kierunki dalszego rozwoju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz