piątek, 7 stycznia 2011

Arkusz zysków i strat


Witam ponownie.

Tym razem zajmiemy się arkuszem zysków i strat. Można sobie zadać pytanie, a cóż to takiego. Otóż wyżej wymieniony arkusz obok bilansu oraz rachunku przepływów środków pieniężnych stanowi najistotniejszą część analizy finansowej. Rachunek zysków i strat pokazuje w zwięzły sposób powstawanie wyniku finansowego firmy – przedstawia wszystkie przychody firmy oraz odpowiadające im koszty. Sporządzenie go pozwala nam nie tylko oszacować wielkość zysku lub straty, ale pomaga w podejmowaniu ważnych decyzji. To z niego możemy się dowiedzieć, w których obszarach prowadzonej przez nas działalności możemy szukać oszczędności

Bardzo przydatne jest sporządzanie rachunku zysków i strat przed podjęciem decyzji o założeniu własnej firmy. Wykonanie takiej kalkulacji zmusza nas do przemyślenia raz jeszcze naszego pomysłu i weryfikacji niektórych jego założeń. Dla przyszłego przedsiębiorcy jest źródłem wiedzy, o tym kiedy możemy się spodziewać pierwszych zysków. Mierzy bowiem efektywność przedsięwzięcia. Rachunek zysków i strat jest ważmy elementem każdego biznes planu.

Jeszcze szybko zdefiniujmy co to jest zysk i przechodzimy do sedna sprawy. Zysk jest to przychód pomniejszony o koszty.

Na początku naszej działalności niestety będziemy odnotowywać bardzo mały przychód związany z nielicznymi wyróżnionymi reklamami. Na szczęście koszty też nie są duże więc mam nadzieję ze damy radę przetrwać ten trudny początkowy okres gdzie zysk będzi ujemny. Po pierwszym kwartale (do kwietnia) roku 2012 spodziewamy się mieć już ok 50 tys użytkowników. Przy takiej liczbie użytkowników zakładam że w naszej bazie będzie już około 1 tys zarejestrowanych firm. Z wykresu zamieszczonego w poście o nazwie: Planowana pozycja rynkowa dla poszczególnych linii biznesowych (w czasie), że liczba firm do marca 2012 będzie rosła w przybliżeniu liniowo. Z tego wynika że jak po 3 miesiącach wprowadzimy opłaty to będziemy mieli już ok 200 zarejestrowanych firm w naszej bazie i z każdym miesiącem będzie przybywać kolejne 65.

No to policzmy zyski i straty.

W pierwszysz kwartale uzbiera nam się 25,5tys zł start, ale zaczynając od drugiego zaczną juz pojawiac się większe przychody i tak:

Jak widać najcięższym okresem będzie pierwsze 9 miesięcy od rozpoczęcia działalności. Po tym okresie powinniśmy zacząć odnosić większe zyski, a całkowicie na prostą (nie możemy zapomnieć o naszym kredycie zaciągniętym na rozpoczęcie działalności) wyjdziemy dopiero w 8 kwartale.

To są tylko prognozy zachowania się rynku, ale mamy nadzieję że rzeczywistość nie będzie surowsza niż nasze założenia co do ilości firm, które będą chciały się u nas reklamować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz